Kdaj poiskati strokovno pomoč za vašega otroka?
- Samanta Hervol
- Nov 30, 2023
- Branje traja 3 min
Updated: Jan 9, 2024
Duševno zdravje je pomemben in nujen del zdravja, ki je pri otrocih in mladostnikih ravno tako pomembno kot pri odraslih. Svetovna zdravstvena organizacija ga opisuje ne le kot odsotnost bolezni, ampak tudi kot stanje popolnega fizičnega, duševnega in socialnega blagostanja. Ste vedeli, da je veliko odraslih z duševnimi motnjami imelo simptome že v otroštvu ali mladostništvu, vendar so bili ti neprepoznani? Prej kot naslovimo takšne težave, bolj učinkovita je lahko strokovna pomoč.

Opozorilni znaki
Staršem ni vedno lahko oceniti ali otrokovo spremenjeno vedenje predstavlja le fazo ali gre za nekaj več. V splošnem smo pozorni, če se je otrokovo vedenje nenadoma močno spremenilo ali če zaskrbljujoče vedenje oziroma počutje vztrajajo nekaj tednov ali dlje, če težave otroku ali družini povzročajo stisko in ovirajo otrokovo funkcioniranje v šoli, doma ali s prijatelji. Spodaj našteti znaki vam lahko pomagajo pri prepoznavanju, ali otrok potrebuje strokovno pomoč:
Za mlajše otroke:
Ko imajo otroci pogoste izpade trme ali so zelo razdražljivi večino časa.
So pogosto agresivni in opozicionalni.
Pogosto govorijo o strahovih in skrbeh, ki se lahko odražajo tudi z odklanjanjem šole, spanja ali drugih aktivnosti, ki so normalne za otrokovo starost.
Se pogosto pritožujejo glede bolečin v trebuhu ali glavi.
So neprestano v gibanju in ne zmorejo sedeti pri miru (razen kadar gledajo videe ali igrajo video igrice).
Niso zainteresirani za igro z drugimi otroci ali imajo težave pri ustvarjanju prijateljskih vezi.
Imajo učne težave ali je prisoten padec učnega uspeha.
Ponavljajo dejanja, pogosto preverjajo stvari zaradi strahu, da se bo zgodilo nekaj slabega.
Za starejše otroke in mladostnike:
So brez energije za opravljanje stvari, v katerih so včasih uživali.
Preveč ali premalo spijo, se čez dan zdijo zaspani.
Vedno več časa preživljajo sami in se izogibajo socialnim aktivnostim s prijatelji in družino.
Imajo učne težave ali je prisoten padec učnega uspeha.
Pretiravajo z dietami in s telesno vadbo, imajo strah pred pridobivanjem teže.
Kadjio, pijejo ali uporabljajo druge prepovedane substance.
Se vedejo tvegano ali destruktivno sami ali s prijatelji.
Se samopoškodujejo.
Razmišljajo o samomoru.
Imajo obdobja, ko imajo zelo veliko energije in aktivnosti ter potrebujejo manj spanja kot ponavadi.
Izrazita nihanja razpoloženja.
Pogosti izbruhi jeze in agresivnosti.
Govorijo, da želi nekdo kontrolirati njihove misli ali da slišijo stvari, ki jih drugi ljudje ne slišijo.
Ravno starši so tisti, ki običajno prvi prepoznajo, da ima otrok čustvene ali vedenjske težave. Kljub temu pa je lahko odločitev za iskanje strokovne pomoči staršem težko sprejeti. Če ste zaskrbljeni glede duševnega zdravja vašega otroka, se lahko pogovorite tudi z drugimi odraslimi, ki so pogosto v interakciji z vašim otrokom (na primer z učiteljem o vedenju v šoli, z vzgojiteljem o opaženem vedenju v vrtcu… ). V primeru zgoraj opisanih težav se obrnite na otrokovega pediatra, ki vas bo po njegovi strokovni presoji napotil k ustreznemu strokovnjaku ali specialistu glede na težave, ki jih izkazuje otrok.*
*Nujne situacije: nujna situacija je tista, v kateri ocenimo, da otrok ali mladostnik ogroža svoje življenje ali življenje drugih ali če huje ogroža svoje zdravje ali zdravje drugih. Če je otrokovo vedenje nevarno ali če otrok govori o tem, da bo poškodoval sebe ali koga drugega, poiščite takojšnjo pomoč pri izbranem zdravniku, v regionalnem Centru za duševno zdravje otrok in mladostnikov, izven delovnega časa pa se lahko obrnete na dežurno pedopsihiatrično službo.
Viri in literatura
American Academy of Child & Adolescent Psychiatry (2017). When To Seek Help For Your Child. When To Seek Help For Your Child (aacap.org)
Nacionalni inštitut za javno zdravje (2020). Centri za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Otroci in mladostniki - Program Mira (zadusevnozdravje.si)
National Institute of Mental Health (2021). Children and Mental Health: Is This Just a Stage?
World Health Organization (2006). Constitution of the World Health Organization. World Health Organization. http://www.who.int/governance/eb/who_constitution_en.pdf